REALIZM POSTANOWIEŃ NOWOROCZNYCH
Dla wielu osób początek nowego roku oznacza początek zmian, których pragną dokonać w swoim życiu. Czy postanowienia noworoczne mają sens? Co należałoby zrobić, aby upragnione zmiany wydarzyły się i aby były trwałe?
Na początek zaproponuję ćwiczenie, które najlepiej wykonać pisemnie. Zaproponuję kilka pytań, które być może okażą się pomocne w lepszym zrozumieniu swojego postanowienia oraz przyjrzeniu się trudnościom stojącym na drodze w realizacji celu, być może zrodzą się pomysły jak stawić czoła ów przeszkodom.
- jaki jest mój słaby punkt?
- jakie są we mnie rozbieżności, które sobie najczęściej zarzucam/wypominają mi bliskie osoby?
- czy jestem typem osoby-marzyciela, marzenia mnie pochłaniają i nie udaje mi się dojść do momentu podjęcia decyzji?
- czy ma trudność w podejmowaniu decyzji, gdyż nie wiem czego chcę/nie wierzę, że potrafię dokonać zmian w swoim życiu?
- czy jestem leniwy i nie podejmuję postanowień?
- czy brakuje mi czasu na realizację postanowień?
- dlaczego nie realizuję podjętych postanowień?
- jakie są moje mocne strony?
- dlaczego nie zrealizowałem mojego poprzedniego postanowienia?
Poniżej przedstawię przeszkody oraz sposoby poradzenia sobie z nimi, które najczęściej stają na drodze do celu u wielu osób. Rozpoznanie ich i przyjrzenie się im oraz nazwanie ich może być pierwszym pomocnym krokiem w stawieniu czoła trudnościom.
Przeciwieństwo realizmu-realizm
Przeciwieństwem realizmu są marzenia o dobrostanie, o tym co sobie założyliśmy, czego pragniemy. Absolutnie w marzeniach nie ma niczego niedobrego, pięknie jest marzyć, jednak jeżeli poza marzeniami nic więcej nie nie wydarzy, pojawi się szybko uczucie frustracji i niezadowolenia z siebie. Więc aby marzenia prowadziły do obranego celu, niezbędne jest działanie na rzecz powziętego postanowienia i wprowadzanie go w czyn. Każdy krótkotrwały, potocznie zwany „słomianym”, zapał charakteryzuje brak realizmu. W jednej z przypowieści biblijnych- o Siewcy- jest to dobrze opisane: nasiono, które spadło na kamień, opisuje te osoby, które słuchają z ekscytacją, nastawiają się entuzjastycznie, wierzą na chwilę, zapalają się na chwilę, ale upadają gdy tylko napotkają trudności.
Brak czasu-hierarchia priorytetów
Brak czasu to jedna z najczęstszych „wymówek”/ przyczyn niewykonania zadania. Prawda jest taka, że nie o brak czasu tu chodzi, a o hierarchię priorytetów. Warto chwilę zastanowić się nad tym, na którym miejscu w swoim życiu stawiam powzięte postanowienie? Często z powodu pierwszej napotkanej trudności następuje rezygnacja z obranego celu. Realizacja postanowienia wymaga poświęcenia, oznacza to rezygnację z innego dobra (czasem rozwiązaniem jest rozpoczęcie dnia wcześniej, rezygnacja z danej przyjemności i inne).
Prokrastynacja-metoda małych kroków
Prokrastynacja, czyli odkładanie obowiązków na później, dotyczy osób, które często mają rozbudowane plany i cele życiowe, jednak nie realizują żadnego z nich. Te opóźnienia, odwlekania zadań wyczerpują i spalają wewnętrznie.
Przyczyny prokrastynacji:
- dzieciństwo- rodzice stawiali nam zbyt wysokie wymagania, a my baliśmy się, że im nie sprostamy, przez co do tej pory odczuwamy lęk przed tym, że coś nam się nie uda.
- perfekcjonizm- dotyka osób, które pragną wykonać zamierzone zadanie na 100%; badania dowiodły, że takie podejście jest mało skuteczne, powoduje stres i niepokój, jest tak obciążające, że często prowadzi do odkładania wykonania zadania „na później”. Niewiele osób wie, że aby zadanie wykonać na dobrym poziomie, wystarczy zrealizować 60% zamierzonego planu, taki sposób jest wystarczający, aby się rozwijać i osiągać zamierzone cele.
Metoda małych kroków okazuje się skuteczna, wymaga pokonania pewnych trudności oraz wyjścia poza strefę komfortu, jednak nie przekracza nas. Jest realna do wykonania.
Chaos życiowy- plan działania
Chaos życiowy, pęd, brak czasu, brak odpoczynku i uważności każdego dnia powodują, że trudno o skuteczne działanie i wprowadzenie zmian w swoim życiu. Dobry plan, organizacja każdego dnia w nadchodzącym tygodniu są podstawą realizacji postanowień. Warto nauczyć się planować z kalendarzem każdy tydzień, warto przyjrzeć się hierarchii swoich priorytetów, zaplanować czas na potrzebny na realizowanie zmian, pamiętając o znalezieniu wolnego czasu również na odpoczynek.
Dewaluacja-nagroda
Obranie jednego dużego celu i obietnica nagrody po jego realizacji są zbytnio odroczone w czasie, aby wytrwać do końca. Realizacja postanowień nie jest łatwa. Warto zatem podzielić drogę do celu na mniejsze „odcinki”, pamiętając aby za każdy z nich nagradzać siebie. Należy również pamiętać, że w drogę do osiągnięcia celu wpisane są porażki i upadki. Wytrzymanie w postanowieniu po niepowodzeniu ćwiczy charakter i wolę- źródłem naszej siły są słabości. Polecam obejrzenie filmu z YT „Cyrk Motyli”. Może stanie się on źródłem inspiracji w pokonywaniu swoich słabości, przekraczaniu siebie w drodze do realizacji postanowień, do spełniania marzeń: „im cięższa jest walka, tym wspanialsze zwycięstwo”.
Polecam obejrzeć: